Ses yalıtımı

Ses yalıtımı kavramı her ne kadar sesi izole etmek anlamına da gelse, bir odayı sesten tamamen izole etmek mümkün değildir. Çünkü ses geçişini %100 oranında engellemek mümkün değildir. Bu sebeple yaptığımız şeyin adı aslında gürültü kontrolüdür. Düzeyleri düşürür, ses basınç seviyelerini azaltırız. Böylelikle uygulanabilir ve yönetilebilir çözümler üretiriz.

Öncelik ölçümler ve değerlerde

Gürültü kontrolü sürecinde en önemli noktalardan biri ölçümler ve değerlerdir. Gerekli ölçümler standartlara uygun yapılmadığı sürece gürültü kontrolü ve sonrasında uygulanan projenin kontrolü gerçekleştirilemez. Hemen her türlü problem çözümünde olduğu gibi gürültü kontrolünde de sorunun ne olduğunu ve niceliklerini algılamadan bir değişim yapamayız. Alanda 40 yıllık tecrübesi olan mühendislerin yaptığı çıkarım ve tahminler bile yanlış olabilir. Bu sebeple önce ölçüm.

Ölçümler nasıl olmalı?

Ses basınç seviyesi ölçerler, gerçek zamanlı analizörler ve bu iki cihazdan gelen verileri toplayıp oluşturduğumuz 7 günlük bir grafik oluşturulmalıdır. Sonrasında bu verileri değerlendirip ölçülen gürültüyü kontrol edecek yapıyı tasarlarız.

Tahminlere yer yok. Gerçek verilere dayanan çözümler üretmeliyiz. 7 günlük ölçümün sebebi ortalama değerleri alabilmektir. Çünkü bazı günler diğerlerinden daha gürültülü olacak ve sadece sessiz günlerde kullanabileceğiniz bir iç hacim yaratmak istemiyoruz. Her gün ve günün her anında amacına uygun kullanılabilen hacimler yaratmak önceliğimiz.

Tahmin kumardır

Gürültü kontrolü mühendislik disipliniyle yaklaşılması gereken bir alandır. Bu sebeple tahminlere yer yoktur. Ölçüm, değerlendirme, tasarım ve uygulama süreçleri birbirine bağlı, sıkı denetim altında yürütülmeli, ortaya çıkabilecek her türlü probleme karşı donanımlı ve deneyimli bir ekip tarafından çalışılmalıdır.

Sonic Design yanınızda

Sektörel çalışmaları mühendislik ve mimari disipline dayanan, alanında akademik anlamda çalışmalar yürüten Sonic Design A.Ş. mimari akustik alanında uzmanlaşmış kadrosuyla mimari ve endüstriyel gürültü kontrolü ihtiyaçlarınızda size her türlü desteği sağlamak için yanınızda.

@sonicdesigner

By |2020-04-06T20:47:27+03:00Mart 4th, 2019|Akustik-Bilgiler|