Ses izolasyonu ve ses yutuculuğu

Ses izolasyonu hem hacmimizin içindeki hem de hacmimizin dışındaki enerjiyi kapsar. Ses yalıtımı teknolojisini odalarımızın dışındaki gürültünün odalarımıza girip konuşma veya müzikal sunumumuzu engellememesi için kullanırız. Aynı zamanda odamızın içindeki sesin de yine komşu oda ve hacimlere sızmasını engellemek ses izolasyonuyla sağlanır. Özellikle düşük frekanstaki ses enerjisini, bas sesleri, yalıtmak için karmaşık ve uygulaması zor tasarımlar gerekmektedir.

Ses izolasyonu ses yutuculuğundan farklıdır

Ses yutuculuğu, oda sınırlarımızdaki enerjinin emilimi ile ilgilidir. Odamız, içine yükseltilmiş ses kullanarak ses enerjisi doldurduğumuz bir hacimdir. Oda veya hacmin ‘alamayacağı’ kadar ses enerjimiz varsa, bu ses enerjisini ses emilimiyle azaltmalıyız. Ses yutma teknolojisi, odanın içindeki ses enerjisi ile ilgilidir.

Bas sesler için ses emiciler

Bu, tüm frekans aralıkları için geçerlidir. Odalarımızda çok fazla düşük frekanslı enerji bulunması sayısız dinleme sorununa neden olur. Odalarımızda bu tür enerjiyi kontrol etmek için özel olarak tasarlanmış ses emiciler kullanılmalıdır, böylece düşük frekanslı enerji diğer frekans aralıklarını boğmaz.

Ses difüzyonu

Hacim akustiğinde ses yutuculuğu kadar yayılımı da önemlidir. Odamızdaki enerji seviyelerini ses yutucu tasarımlar ve malzemeler yardımıyla her frekans bandı için istediğimiz seviyelere çektikten sonra, bu enerjinin, hacmimize homojen olarak yayıldığından emin olmalıyız. Buna ses difüzyonu denir.

Orta ve yüksek frekanslar

Hacim içerisinde ses yutuculuğu ve ses difüzyon dengesi, orta frekanslar için iyi sonuç verir. Orta frekanslar vokallerimizin doğru bir şekilde işitilmesinde önemlidir. Yüksek frekanslar genellikle ses yutucu köpük teknolojisi kullanılarak kontrol edilir.

Sonic Design yanınızda

Sektörel çalışmaları mühendislik ve mimari disipline dayanan, alanında akademik anlamda çalışmalar yürüten Sonic Design A.Ş. mimari akustik alanında uzmanlaşmış kadrosuyla hacim akustiği ve ses izolasyonu ihtiyaçlarınızda size her türlü desteği sağlamak için yanınızda.

@sonicdesigner

By |2019-04-24T11:42:03+03:00Nisan 24th, 2019|Uncategorized|